Tel : 0 362 437 63 63
 • İnfertilite (kısırlık) Nedir?

  Normal yollardan bir yıl müddetinde korunmasız cinsel beraberliğe rağmen çocuk sahibi olunamıyor ise kısırlık şüphesi içinde bir tüp bebek merkezine baş vurmanızda fayda vardır.

  Devamını Oku →
 • Bilimsel Toplantı Duyurusu

  samsuntupbebek.com'dan Bilimsel Toplantı'ya katkı ve destek...  TÜD Batı Karadeniz Şubesi Mayıs Ayı Bilimsel Toplantısı

  Tarih:28.03.2019
  Sayı: 110/19

  Değerli Meslektaşlarımız,

  Türk Üroloji Derneği Batı Karadeniz Şubesi'nin 2018-2019 akademik yılı Mayıs ayı Bilimsel Toplantısı 4 Mayıs 2019 tarihinde Samsun Serra Otel'de yapılacaktır.

  Toplantıyı katılımınızla onurlandırmanızı dileriz.

  Dr.Mustafa Kemal AtillaDr. Abdullah Açıkgöz

  Devamını Oku →
 • Tüp bebek tedavisinde dış gebelik olabilir mi?

  Dış gebelik embriyonun asıl yerleşmesi gereken rahim iç boşluğunun dışında başka bir yere yerleşmesine verilen isimdir. 

  Normal fizyolojide yumurtalıklarda olgunlaştırıldıktan sonra karın boşluğuna atılan yumurta hücresi tüplerin uçlarındaki püsküle benzer yapılarla yakalanıp tüplerin birisinin dış ucundan içeri alınır. Öte yandan, rahim ağzından giren sperm hücreleri, yukarı doğru tırmanıp rahim iç boşluğunu geçerler ve tüplerin iç uçlarından girerler. Böylece zıt yönlerden tüpe giren dişi ve erkek döl hücreleri tüpün içinde buluşurlar.

  Devamını Oku →
 • İnfertilitede Uterusun Rolü

  Uterus adıyla da bilinen rahime ait faktörler de infertiliteye (çocuk sahibi olamamaya) neden olabilirler.

  Uterusa ait hastalıkların hiçbiri "mutlaka" cerrahi gerektirmez, çünkü, hiçbirisi gebeliğin oluşumuna veya devamına "mutlak" engel değildir.

  Yine de gebe kalamama veya gebelik kayıpları sorunları yaşanıyorken, uterus iç boşluğuna doğru büyümüş myomlar, endometriyal polipler, bölmeli rahim veya rahim içi yapışıklıklar gibi hastalıklar varsa cerrahi tedavi gerekli hale gelir.

  Devamını Oku →
 • Çocuk sahibi olmaya hazır mısınız?

  Çocuk sahibi olmaya hazır mısınız?  O halde zaman kaybetmeyin.

  Öncelikle genel olarak yapılan bir yanlışı düzeltmek gereklidir. Çoğu çift gebelik istemini çeşitli nedenlerden dolayı ertelemektedir.  Bu düşünceye sevk eden nedenlerin başında istedikleri zaman çocuk sahibi olabilecekleri düşünmeleri gibi bir yanılgı içinde olmaları gelmektedir. Bu isteğin ilk 6 ayda gerçekleşmesi kadın yaşına bağlıdır.  Özellikle 35 yaş altında yani genç grupta bile ancak %70 olarak gerçekleşir. Daha önceden gebeliği bulunanlarda bile bu oran %85 olarak bilinmektedir. Bu oranlar ileri yaşlarda daha da azalmaktadır.

  Devamını Oku →
 • Preimplantasyon Genetik Tarama Nedir?

  Tüp bebek tedavisinin esası anne adayından elde edilen yumurta hücresi ve baba adayından elde edilen sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve sağlıklı gelişim gösterebilen ceninler (embriyolar) elde edilmesi, sonra da bu embriyoların rahim içine transfer edilmeleridir.

  Elde edilen embriyoların laboratuvar ortamında en fazla yaşayabileceği süre- istisnalar hariç- beş gündür. O nedenle yüksek standartlı tüp bebek merkezleri beşinci güne ulaşmadan önce embriyo transferi yapmazlar. Bu aşamaya kadar ulaşabilme yarışı embriyolar için iyi bir seçilim aracıdır.

  Buna rağmen, çok önemli olan bu seçilim aracı maalesef yeterli değildir

  Devamını Oku →
 • Tüp bebek tedavisinin hedefi ne olmalı?

  Gebelik testinin pozitif çıkması mı? Zamanında doğan, normal büyüklükte, sağlıklı tek bebek mi?

  Çoğu kez, uzun süredir bebek özlemi çeken çiftler için çoğul gebelik, rüyaların gerçekleşmesi olarak düşünülür. Öyle ya bir bebek için yanıp tutuşurken, ikiz gebelik haberi aldılarsa, hele biri erkek biri kız olacaksa, nasıl sevinmesinler?

  Üstelik, etrafımızda birçok mutlu biten ikiz gebelik görüyorsak, öykülerini hayran hayran dinliyorsak. Niye sevinmesinler?

  Fakat işin aslı öyle değil.

  Devamını Oku →
 • Beslenme

  Sağlıklı ve "çeşitli" beslenme, genel olarak "sağlıklı olmanın" ve "sağlıklı kalmanın" anahtarı olacak kadar önemli bir bileşendir.

  Karbonhidrattan, liften, folattan ve likopenden zengin diyet, meyve ve sebze tüketmek sperm kalitesi ile doğru orantılıdır. Öte yandan gerek proteinlerin gerek yağların az tüketilmesi üreme potansiyeli için daha yararlıdır.

  Devamını Oku →
 • Sigara

  Sigaranın içinde yaklaşık 600 kadar bileşen bulunur. Bu bileşenler yandığında 7.000'den fazla kimyasal meydana getirirler. Bu kimyasal maddelerin en az 69 tanesinin kanser yaptığı ve bir çoğunun zehirli olduğu bilinmektedir.

  Bu kimyasalların çoğu başka tüketim malzemelerinde de vardır. Bu malzemeleri kullananlar bu zehirli maddelerin üzerinde bulunan uyarı etiketleriyle uyarılmalarına rağmen, sigaranın içindekiler hakkında ayrıntı sigara paketlerinde yer almamaktadır.

  Devamını Oku →

Kategoriler